Syksyn 2025 metsäkatoasetusta koskevassa tiedotteessa kerroimme komission ehdotuksesta, jonka mukaan asetusta alettaisiin soveltamaan jo tämän vuoden lopussa suurten ja keskisuurten yritysten osalta. Nyt neuvosto ja parlamentti ovat kuitenkin päässeet poliittiseen sopuun, ja sovittu linjaus poikkeaa aikaisemmasta mallista ja aikataulusta. Asetuksen soveltaminen siirtyy kaikille toimijoille vasta 30. joulukuuta 2026. Mikro- ja pienyrityksille annetaan lisäksi kuuden kuukauden siirtymäaika 30. kesäkuuta 2027 asti.
Muutosten tarkoituksena on keventää hallinnollista taakkaa. Sovussa vahvistettiin komission syksyllä ehdottama yksinkertaistus, jonka mukaan mikro- ja pienet ensisijaiset toimijat tekevät vain yhden kertaluonteisen ilmoituksen ja saavat tunnisteen jäljitettävyyden varmistamiseksi. Lisäksi tuotteiden alkuperä raportoidaan vain silloin, kun ne tuodaan ensimmäistä kertaa EU-markkinoille, mikä vähentää päällekkäisiä ilmoituksia ja keventää hallinnollista taakkaa toimitusketjun myöhemmiltä toimijoilta.
Lisäksi tietyt painotuotteet, kuten kirjat, sanomalehdet ja painetut kuvat, poistetaan asetuksen soveltamisalasta, mikä ei ollut mukana komission alkuperäisessä ehdotuksessa. Asetuksen toimivuutta ja hallinnollista taakkaa arvioidaan keväällä 2026, kun komissio julkaisee huhtikuun loppuun mennessä raportin asetuksen vaikutuksista. Raportissa tarkastellaan erityisesti pienille toimijoille aiheutuvaa hallinnollista taakkaa ja arvioidaan mahdollisia tarpeita toimeenpanon yksinkertaistamiseen. Komissio voi raportin yhteydessä esittää myös lainsäädäntöehdotuksen, mikäli muutostarpeita tunnistetaan.
Metsäkatoasetuksen keskeisenä tavoitteena on varmistaa, että EU:n markkinoille tulevat tuotteet eivät edistä metsäkatoa tai luonnon monimuotoisuuden heikkenemistä. Vaikka toimeenpanoa on nyt lykätty, asetuksen perimmäinen päämäärä säilyy ennallaan: vahvistaa kestävää kauppaa ja suojella maailman metsiä.
Lisätietoja:
